Her Counter Strike:Global Offensive turnuvasında sunucular oyuncuların rolünü başka bir deyişle mevkisini veya yeteneğini izah etmek için “IGL (In Game Leader)” veya “Entry Fragger” gibi kelimeler kullanırlar. Düşük veya orta Düzen ranklarda buna çok önem verilmese de, her oyuncunun bir rolü vardır. CS:GO’ya Yepyeni başlayanlar için bu roller veya mevkiler veya pozisyonlar (hangisini kullanmak istiyorsanız) komplike gelebilir.

Bu yazımda sizlere bu rolleri Ayrıntılı bir şekilde özdeş vakitte örneklendirerek anlatmaya ve ipuçları vermeye çalışacağım. Bu şekilde mevkinizde profesyonel olma yolundaki ilk adımı atmış olacaksınız.

CS:GO Rolleri Nelerdir ?

  • In Game Leader (IGL)
  • Entry Fragger
  • Supporter
  • The Lurker
  • AWPer / AWP Player
  • Rifler

In Game Leader (IGL) Nedir – Kime Denir ?

Kısaca anlatmak gerekirse IGL, ilk round’dan itibaren mikrofon basıp “Bay teknayn raş bi” diyen kişiye denir. Kısa kısa anlatmak için bunu yazmıyorum tabiiki.

IGL, başka bir deyişle “Takım Lideri” takımının ne yapması gerektiği hakkında en Çok Baş yoran kişidir. Takım lideri tartışmasız bir takımın bel kemiğidir, takımı bütünleyen kişidir. Takımdaki 5 kişiden de sorumludur. Kimin nerede yer tutması veya saldırması gerektiğini belirler. Round’un gidişatına göre ne yapılması gerektiğini söyler. Ayrı olarak karşı takımın ve bizzat takımının iktisat durumunu da gözetlemesi ve ona göre karar vermesi de gerekmektedir. başka bir deyişle In Game Leader için, komutan, idareci veya Muallim diyebiliriz.

netlikle takımın en iyi oyuncusu, en Çok adam öldüren veya aimi en iyi olan bir oyuncu olması gerekmez. En kötüsü de olabilir. IGL dediğin oyunu okumasını bilecek, ciddiyetini koruyacak, deneyimli biri olacak o kadar 😀 Ayrı olarak takımındaki oyuncularının zayıf noktalarını göz önünde bulundurup ona göre plan yapması da Mühim tabii. Bir takımınız varsa ve iyi bir takım lideri olmak istiyorsanız, takımınız ile attığınız maçların demosunu indirerek oyuncularınızın pozisyonlarını değerlendirebilir ve sonraki maçlarda zayıf noktalarını kapatmalarına Muavin olabilirsiniz.

Bir çok profesyonel CS:GO takımı, bir IGL ile yetinemeyip, kendilerine takımın 6. bir mensubu olan takım koçu alıyorlar. Böylece IGL iktisat, pozisyon tutma gibi şeylere kafasını henüz az yoruyor ve takım koçu bunlarla ilgileniyor.

nihayet olarak söylüyorum ki, Biricik başınıza başka bir deyişle solo girecekseniz bu rol genelde kimse sizi dinlemediği için ve kimse kimsenin oyun tarzını bilmediği için pek kullanışlı olmuyor.

Entry Fragger Nedir – Kime Denir ?

Her elin başında kurşuna Baş atan kişiye denir. Entry Fragger, o round’daki ilk kanı döken, başka bir deyişle ilk leşi Meydan kişidir. Kendisi Bilhassa terörist tarafında çok kıymetli bir roldür ve en önden gidip adam vurmaya çalıştığı için takımın yiğididir. Düşmanın bir adamını düşürür ve takımını düşen kişinin olduğu yere yönlendirir. örneğin Dust2 haritasında Roundun başında  “A Long” bölgesinden bir Anti Teröristi öldürdü. Takımını Derhal “A” tarafına oynanması ile alakadar bilgilendirir. Böylece Terörist takımı ilk kill başka bir deyişle entry frag avantajlarını kullanmış olurlar.

Entry Fraggerler, Çoğunlukla yukarıda söz ettiğim gibi IGL rolündeki oyuncularının komutuna göre Devinim ederler. Entry Fragger rolündeki oyuncunun, round sonuna kadar ölmeden durması beklenmez. kurşuna ilk Baş atan kişiye dendiğini söylemiştim zati. İlk kanı akıtıp, takımının bomba alanına girmesini sağlayıp ölmesi çoğu vakit o round için görevini adına getirdiği mananına gelir. Aiminin iyi olması ve Devinim kabiliyetinin yüksek olması ehemmiyetlidir. Bu özellikler olmasa dahi takım arkadaşlarından destek alarak entry frag’i alabilir.

Friberg tarzı açılış leşi

The Supporter Nedir – Kime Denir ?

Supporter, Bilhassa CT başka bir deyişle Anti Terörist takımında kullanılan destekçi, Muavin olarak adlandırabileceğimiz bir mevkidir. Çoğu şahıs bu role Ehemmiyet vermez ve ihmal eder, ama Mühim bir roldür. netlikle kill almaya çalışmaz. Skoru Çoğunlukla en az olan kişidir. CT takımında ölen arkadaşının yerini doldurmaya çalışır. Çoğunlukla haritanın ortasında, başka bir deyişle her tarafa yakın olan bir bölgede bulunmaya çalışır ki bir bölgede takım dostu öldüğü vakit Derhal onun adına geçip açığını kapatabilsin. Terörist takımında ise bu şahıs henüz çok Entry Fragger’a yardım eder.

Supporter’ların haritadaki flash, smoke ve molotof noktalarını çok iyi bilmesi takım için çok ehemmiyetlidir. CT’de bir supporter rolünde oyuncunun olması çok Mühim, ters taktirde “A” tarafında takımın bir oyuncusu ölürse, takımın supporter rolünde belli bir oyuncusu olmadığından, “B” bölgesindeki herkes düşen oyuncunun tarafına dönebilir. Bu vaziyette “B” abes kalır ve bunun olmasını istemeyiz 😀

AWPer (AWP Player) Nedir – Kime Denir ?

ismi üstünde, AWP kullanan kişiye denir. Oyunun kilit olduğu, kimsenin kimseyi vurmadığı anlarda Çoğunlukla bu Dost devreye girer. Oyunu açma işinde Entry Fragger kadar Mühim bir rol oynar. Maçın durumuna ve bizzat kabiliyetine göre etken veya edilgen oynayabilir. Takımı tamamlayan parçadır. AWP çok pahalı bir tabanca olduğu için, her round çekilmemelidir. Gene ne vakit AWP alınacağını IGL rolündeki oyuncunun belirlemesi en uygunu olacaktır bu yüzden bu tabanca alınırken bizzat takımınızın ekonomisi ve karşı takımın iktisat vaziyeti göz önünde bulundurulmalıdır. AWP Oyuncusu, Dust2 ve Mirage gibi “Mid” başka bir deyişle Orta kısmın Mühim olduğu haritalarda Entry Frag almak için sıkça kullanılır. AWPer rolü her ne kadar çok Mühim olsa da, bir takım için netlikle bir zorunluluk değildir.

AWP bana göre izlemesi en keyifli olan silahtır. JWKennySFalleN veya Guardian gibi oyuncuların bu silahla ünlü videoları Mevcut. İzlerken gaza getiriyor insanı. Derhal bir tanesine bakıyoruz:

AWP’yi sanki şiir gibi kullanan kennyS

The Lurker Nedir – Kime Denir ?

Lurker dediğimiz şahıs, Çoğunlukla bomba Dust2’de B tarafındayken, siz bomba için A Long ‘tan B ye gidecekken, kapıdan çıktığınız Lahza kafanıza sıkan kişidir. Çoğunlukla “Bomba B de bu o.çocuğu A da napıyor lan!” tepkisiyle sonuçlanır.

başka bir deyişle Lurker, Biricik başına hiç ummadık yerlerde kurnazca bekleyen, rakibi arkalayandır. gerçekte bir tür support başka bir deyişle destek kesici görevindedir. Rotate yapan başka bir deyişle konum değiştiren rakibi ummadık anda indirir. Arkalama görevini yapar. Ayrı olarak Lurker’ı yem olarak ta kullanabilirsiniz. Örneğin 4 şahıs A tarafındayken Lurker’ınız B tarafında rakibe ses verip bombalarını kullanarak rakibin kafasını karıştırabilir. GeT_Right ve HiKo ünlü lurker rolündeki oyuncular arasındadır.

Bu yazımda sizlere CS:GO Oyun içi mevkileri anlattım. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorum yaparak iletmekten çekinmeyin 😀 Destek olmak için yazıyı paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here